Viis olulist fakti Maastrichti lepingu kohta
Maastrichti lepinguga loodi alus Euroopa Liidule selle praegusel kujul
Maastrichti leping ehk ametliku nimega Euroopa Liidu leping pani aluse Euroopa Liidule selle praegusel kujul.
Leping allkirjastati Madalmaade linnas Maastrichtis, mis asub Belgia ja Saksamaa piiri lähedal. See oli mitu aastat kestnud valitsustevaheliste arutelude tulemus. Järgnevalt toome välja viis olulist fakti Maastrichti lepingu kohta.
1.
Maastrichti lepinguga loodi Euroopa Liit
Tihedam koostöö
Maastrichti lepinguga laiendati märkimisväärselt koostööd Euroopa riikide vahel mitmes uues valdkonnas:
2.
Lepingu allkirjastasid 12 riiki
3.
Lepinguga loodi alus euro kasutuselevõtuks
Eurooplaste ühisraha
Maastrichti leping sillutas teed Euroopa ühisraha euro loomisele. Lepinguga asutati ka Euroopa Keskpank (EKP) ja Euroopa Keskpankade Süsteem ning sätestati nende eesmärgid. EKP esmane eesmärk on säilitada hinnastabiilsus, st kaitsta euro väärtust.
Lepingu sõlmimisega jõudsid lõpule mitu aastakümmet väldanud arutelud Euroopa üha suurema majandusliku koostöö üle. Euroopa juhid pöördusid ühisraha idee juurde tagasi 1986. aastal ja otsustasid 1989. aastal alustada kolmeetapilist üleminekuprotsessi.
Maastrichti lepinguga sätestati ametlikult järgmised etapid:
4.
Lepinguga kehtestati kriteeriumid, mida riigid peavad euro kasutuselevõtuks täitma
Lepinguga kehtestati ka euro tegelikku toimimist reguleerivad eeskirjad. Muu hulgas määrati kindlaks euroalaga ühinemise kriteeriumid.
Nende konkreetsete eeskirjade – nn Maastrichti kriteeriumite või lähenemiskriteeriumite – eesmärk on tagada hinnastabiilsuse säilitamine euroalal ka uute riikide ühinemisel ühisrahaga.
Need tagavad, et ühinevate riikide areng on stabiilne järgmistes valdkondades:
5.
Leping tähistas suurt edasiminekut Euroopa lõimumisel
Euroopa riigid on üksteisele lähemale liikunud
Euroopa riigid on alates Maastrichti lepingu allkirjastamisest üksteisele lähenenud, kuigi osa poliitikavaldkondi, nagu majandus- ja eelarvepoliitika, on riikide otsustada. Euroopa juhid on riikide edasise lõimumise saavutamiseks kokku leppinud täiendavates sammudes:
Praegu saab Euroopa koostööst kasu ligikaudu 450 miljonit inimest 27 liikmesriigis.
Ühisraha kasutuselevõtu tegevuskava vastuvõtmisele järgnenud aastatel on eurost saanud maailmas tähtsuselt teine vääring, mis kuulub euroala riikide ligikaudu 350 miljoni elaniku igapäevaellu.