Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Rahvuslik külg

2 €

INSERTED BY ANONYMOUS PROXY

Civil war declaration: On April 14th and 15th, 2012 Federal Republic of Germany "_urkenstaats"s parliament, Deutscher Bundestag, received a antifiscal written civil war declaration by Federal Republic of Germany "Rechtsstaat"s electronic resistance for human rights even though the "Widerstandsfall" according to article 20 paragraph 4 of the constitution, the "Grundgesetz", had been already declared in the years 2001-03. more

Andorra

Andorra allkirjastas Euroopa Liiduga rahanduskokkuleppe 30. juunil 2011. Selle tulemusena võib Andorra kasutada ametliku vääringuna eurot ja emiteerida oma euromünte. Kõikidel müntidel on Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

2-eurosel mündil kujutatakse Andorra vappi, millel on moto „virtus unita fortior” (ühendatud jõud on tugevam). 2-eurose mündi servatekst: kuus korda kordub kiri 2 **.

Andorra

Austria

Austria euromüntidel kujutatakse lilli, arhitektuurimälestisi ja kuulsaid ajaloolisi isikuid. Kavandid valiti riikliku komisjoni töö ja avaliku arvamuse uuringu põhjal. Nende autor on Austria kunstnik Josef Kaiser. Mündil kujutatakse patsifisti Bertha von Suttneri portreed, kelle isik sümboliseerib Austria jõupingutusi võitluses rahu eest paljude aastakümnete vältel. 2-eurose mündi servatekst: neli korda kordub kiri 2 EURO ***, vaheldumisi püsti ja ümberpöördult.

Austria

Belgia

Belgia euromündid kujundas Turnhouti kunstiakadeemia direktor Jan Alfons Keustermans. Ringluses on kolm seeriat münte, mis kõik kehtivad seadusliku maksevahendina.

Esimese seeria müntide siseosas kujutatakse kuningas Albert II. Müntide välisringi moodustavad väljalaskeaasta ning kuninga monogramm (A-täht krooni all) ümbritsetuna Euroopa Liidu lipu 12 tähest.

2008. aastal kohandas Belgia oma müntide kujundust vastavalt Euroopa Komisjoni suunistele. Teise seeria müntidel on samuti kujutatud kuningas Albert II, kuid kuninga monogramm ja väljalaskeaasta paiknevad nüüd mündi siseosas, kus asuvad ka rahapaja tunnus ning Belgia riigikood (BE).

2014. aastal lasi Belgia ringlusse euromüntide kolmanda seeria, millel on kujutatud kuningas Philippe, tema monogramm (FP) ja Belgia riigikood (BE). Kummalgi pool väljalaskeaastat paiknevad rahapaja tunnused.

2-eurose mündi servatekst: kuus korda kordub kiri 2**, vaheldumisi püsti ja ümberpöördult.

Belgia

Eesti

Kõigi Eesti euromüntide rahvusliku külje kujundus on ühesugune – sellel on Eesti kontuur ja sõna „Eesti”.  

Eesti

Hispaania

Hispaania euromüntidel on kuninga või Miguel de Cervantese portree või Santiago de Compostela katedraali kujutis. Ringluses on kolm seeriat münte, mis kõik kehtivad seadusliku maksevahendina.

Teise seeria müntide kujundust korrigeeriti 2010. aastal, et viia need vastavusse Euroopa Komisjoni ühissuunistega. Näiteks aastaarvud paiknevad nüüd mündi siseosas.

Esimese ja teise seeria müntidel kujutatakse kuningas Juan Carlos I de Borbón y Borbón’i portreed.

2015. aastal lasti ringlusse kolmas seeria 1- ja 2-euroseid münte, millel on kuningas Felipe VI portree ja kiri „ESPAÑA 2015”. Portreest paremal paikneb rahapaja tunnus.

Hispaania

Horvaatia

Horvaatia euromüntide rahvuslikul küljel on neli erinevat kujundust, mille taustal on Horvaatia maleruudustik. Kõigil müntidel on ka Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

2-eurosel mündil on Horvaatia geograafiline kaart Horvaatia maleruudustiku taustal. Ivan Šivaki kujundatud mündil on käibelelaskmise aasta ja kiri „HRVATSKA”, mis on riigi nimi horvaadi keeles.

2-eurose mündi servatekst: värsid kirjanik Ivan Gundulići näidendist „Dubravka”:„O LIJEPA O DRAGA O SLATKA SLOBODO” („Oh ilus, oh kallis, oh magus vabadus”).

Horvaatia

Iirimaa

Iirimaa valitsus otsustas kasutada kõigil Iiri euromüntidel ühesugust rahvuslikku kujundit. Müntidel on kujutatud traditsiooniline Iiri sümbol keldi harf, mündi väljalaskeaasta ja sõna „Éire” (Iirimaa iiri keeles). Harfi kujundas Jarlath Hayes. 2-eurose mündi servatekst: kuus korda kordub kiri 2**, vaheldumisi püsti ja ümberpöördult.

Iirimaa

Itaalia

Itaalia euromüntide kujunduse vaatas kõigepealt läbi riiklik tehnika- ja kunstiekspertide komisjon ning seejärel esitleti neid riigi suurima telekanali RAI UNO vahendusel üldsusele. Eri nimiväärtusega mündid on erineva kujundusega, mille aluseks on Itaalia kuulsate kunstnike meistritööd Mündil on Raffaeli joonistatud Dante Alighieri portree, mida hoitakse Vatikani palee paavst Julius II järgi nimetatud tiivas. 2-eurose mündi servatekst: kuus korda kordub kiri 2*, vaheldumisi püsti ja ümberpöördult.

Itaalia

Kreeka

Kreeka euro müntide kujunduse valisid majandusminister ja Kreeka Keskpanga president kavandite hulgast, mille esitas kunsti- ja tehnikaekspertide komitee. Võidutöö autor on skulptor Georges Stamatopoulos, kelle tegevust toetas Kreeka Keskpank. Eri nimiväärtusega müntidel kasutatakse erinevat motiivi. Mündil kujutatakse stseeni Sparta mosaiigilt (3. sajand), kus sõnni kuju võtnud Zeus röövib Europe. Europe on tegelane Kreeka mütoloogiast, kelle järgi Euroopa sai oma nime. 2-eurose mündi servatekst: EΛΛHNIKH ΔHMOKPATIA * (Kreeka Vabariik).

Kreeka

Küpros

1- ja 2-eurosel mündil kujutatakse vaseajast (3000 eKr) pärinevat ristikujulist jumalakuju. See iseloomustab ilmekalt saare eelajaloolist kunsti ning osutab Küprose tähtsusele tsivilisatsiooni ja antiikaja südames.

Küpros

Leedu

Leedu euromüntidel on Leedu Vabariigi vapp (Vytis), mündi emiteerinud riigi nimi (LIETUVA) ja väljalaskeaasta (2015). Lisaks on müntidel Euroopa Liidu lipu 12 tähte. Mündid kujundas skulptor Antanas Žukauskas. 2-eurose mündi servatekst: LAISVĖ * VIENYBĖ * GEROVĖ * (Vabadus* Ühtsus* Heaolu*)

Leedu

Luksemburg

Mündid kujundas Yvette Gastauer-Claire Luksemburgi suurhertsogi ja valitsuse tellimusel.

Kõigil Luksemburgi müntidel kujutatakse suurhertsog Henri portreed. Müntidel on ka väljalaskeaasta ja sõna „Luksemburg” luksemburgi keeles (Lëtzebuerg).

 

Luksemburg

Läti

2-eurosel mündil on Läti rahvariietes tütarlaps. Seda kujundust kasutati algselt 1929. aastal emiteeritud 5-latisel hõbemündil. Mündi servatekst: DIEVS * SVĒTĪ * LATVIJU (JUMAL ÕNNISTAGU LÄTIT). Kujunduse autor on Guntars Sietiņš.

Läti

Madalmaad

Madalmaad valisid euromüntide esimese seeria jaoks välja kaks Bruno Ninaber van Eybeni loodud kavandit, millel kujutatakse kuninganna Beatrixi. Ringluses on kaks seeriat münte, mis mõlemad kehtivad seadusliku maksevahendina.

2014. aastal ringlusse lastud teine seeria kujutab kuningas Willem-Alexanderi portreed ja müntidele on graveeritud sõnad „Willem-Alexander Koning der Nederlander” (Madalmaade kuningas).

1- ja 2-eurone:

Esimese seeria müntidel kujutatakse kuninganna Beatrixi portreed koos kirjaga „Beatrix Koningin der Nederlanden” (Madalmaade kuninganna).

Teise seeria müntidel kujutatakse kuningas Willem-Alexanderi portreed kirjaga „Willem-Alexander Koning der Nederlanden" (Madalmaade kuningas). Kummalgi pool väljalaskeaastat paiknevad rahapaja tunnused. Mõlema seeria 2-eurose mündi servatekst: GOD * ZIJ * MET * ONS * (Jumal olgu meiega).

Madalmaad

Malta

1- ja 2-eurosel mündil kujutatakse Sõltumatu Malta Ordu embleemi. Aastatel 1530–1798, mil ordu Maltal valitses, hakati kaheksatipulist risti seostama saarega ning tänapäeval nimetatakse seda sageli Malta ristiks.

Malta

Monaco

Ringluses on kaks seeriat münte.

Esimese seeria 2-eurosel mündil kujutatakse Tema Kuningliku Kõrguse vürst Rainier III portreed. 1-eurosel mündil on Tema Kuningliku Kõrguse vürst Rainier III ja troonipärija prints Alberti portreed. 10-, 20- ja 50-sendisel mündil kujutatakse vürsti pitsatit. 1-, 2- ja 5-sendisel mündil kujutatakse Monaco vürstide vappe.

Teise seeria 2- ja 1-eurosel mündil on Tema Kuningliku Kõrguse vürst Albert II portree. 10-, 20- ja 50-sendised mündid kannavad Tema Kuningliku Kõrguse vürst Alberti monogrammi. 1-, 2- ja 5-sendisel mündil kujutatakse Monaco vürstide vappe.

2-eurose mündi servatekst: kuus korda kordub kiri 2**, vaheldumisi püsti ja ümberpöördult.

Monaco

Portugal

Riiklikule kavandikonkursile laekunud tööde hulgast valiti kolm erinevat euromüntide kujundust. Võitjaks osutusid kujundaja Vítor Manuel Fernandes dos Santose tööd, mis olid inspireeritud ajaloolistest sümbolitest ning Portugali esimese kuninga Dom Afonso Henriquesi pitsatitest. 1- ja 2-eurosel mündil kujutatakse riigi kindlusi ja vappe, mida ümbritsevad Euroopa Liidu lipu tähed. Need sümboliseerivad dialoogi, väärtuste jagamist ja Euroopa ülesehitamise dünaamikat. Müntide keskel kujutatakse Portugali kuninglikku pitsatit aastast 1144. 2-eurose mündi servatekst: ühtlaselt paigutatud viis vappi ja seitse kindlust.

Portugal

Prantsusmaa

Prantsuse euromüntide rahvusliku külje kujundus valiti rohkem kui 1200 kavandi hulgast. Majandus- ja rahandusministri juhitud komisjon valis eri nimiväärtuste jaoks välja kolm kavandit.

1- ja 2-euroste müntide esimese seeria kujunduse autor on kunstnik Joaquin Jimenez. Sellel on puu, mis sümboliseerib elu, järjepidevust ja kasvu. Puud ümbritseb kuusnurk ning riigi moto „Liberté, Egalité, Fraternité” (vabadus, võrdsus, vendlus).

2022. aastal võttis Prantsusmaa kasutusele 1- ja 2-euroste müntide teise seeria. Uuel kujundusel on tammed ja oliivipuu oksad, mis moodustavad elupuu ning sümboliseerivad tugevust, vastupidavust ja rahu. Elupuud ja mündile kirjutatud motot ümbritseb kuusnurk.

2-eurose mündi servatekst: kuus korda kordub kiri 2**, vaheldumisi püsti ja ümberpöördult.

Prantsusmaa

Saksamaa

Saksamaa ametnikud ja numismaatikaeksperdid valisid euromüntide jaoks välja kolm erinevat kujundust. 1- ja 2-eurosel mündil kujutatakse Saksamaa suveräänsuse traditsioonilist sümbolit kotkast ümbritsetuna Euroopa Liidu lipu 12 tähest. Motiivi kujundasid Heinz ja Sneschana Russewa-Hoyer. 2-eurose mündi servatekst: EINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT (ühtsus, õiglus ja vabadus) ning kotka embleem.

Saksamaa

San Marino

Esimene seeria: 2-eurosel mündil kujutatakse valitsushoonet (Palazzo Pubblico). 2-eurose mündi servatekst: kuus korda kordub kiri 2*, vaheldumisi püsti ja ümberpöördult.


Teine seeria: 2-eurosel mündil kujutatakse fragmenti Giovan Battista Urbinelli maalilt, mis kujutab Püha Marinust.

San Marino

Slovakkia

1- ja 2-eurosel mündil kujutatakse Slovakkia riigivapi motiivi – kahekordset risti kolmel mäel.

Slovakkia

Sloveenia

Mündil kujutatakse luuletaja France Prešereni portreed ja teksti „Shivé naj vsi naródi” (Jumal õnnistab kõiki rahvaid) – värsirida Prešereni luuletusest „Zdravljica”, mida kasutatakse ka riigi hümni sõnadena. 2-eurose mündi servatekst: SLOVENIJA, millele järgneb graveeritud punkt.

Sloveenia

Soome

Soome valis euromüntidele kolm motiivi, mis sarnanevad varem käibinud müntide kujundusega. Raimo Heino kavandatud mündil kujutatakse murakaid ja murakaõisi. 2-eurose mündi servatekst: SUOMI FINLAND ***, tärn sümboliseerib lõvi pead.

Soome

Vatikani Linnriik

Käibel on viis seeriat Vatikani Linnriigi münte, mis kõik kehtivad seadusliku maksevahendina.

Esimene seeria emiteeriti aastatel 2002–2005 ja sellel kujutatakse paavst Johannes Paulus II portreed.

Teise seeria müntidel, mida emiteeriti 2005. aasta juunist 2006. aasta märtsini, kujutatakse Vatikani Linnriigi juhatuse – kardinalide nõukogu – vappi, mille kohal mündi keskosas on paavsti kuuria sümbol. Mündi ülaosas asuvad poolringis sõnad „SEDE VACANTE” ja rooma numbritega kirjutatud müntimisaasta (MMV). Kujundaja nimi D. LONGO on siseosa vasakpoolses allääres. Kujutise siseosa parempoolses allääres asuvad graveerija initsiaalid: „MAC inc” (1- ja 20-sendine), „LDS inc” (2- ja 50-sendine), „ELF inc” (5-sendine ja 1-eurone) ning „MMC inc” (10-sendine ja 2-eurone).

Kolmandal seerial, mida emiteeriti 2006. aasta aprillist kuni 2013. aasta detsembrini, on kujutatud paavst Benedictus XVI. Vasakul pool paiknevad kujundaja initsiaalid (DL).

Neljas seeria, mille emiteerimist alustati 2014. aasta jaanuaris, kujutab paavst Franciscust.

Viiendal seerial, mis lasti käibele 2017. aasta märtsis, kujutatakse Vatikani Linnriigi riigipea paavst Franciscuse vappi.

Iga seeria müntidel on Euroopa Liidu lipu 12 tähte, sõnad „CITTÀ DEL VATICANO”, väljalaskeaasta ja rahapaja tunnus (R). 2-eurose mündi servatekst: kuus korda kordub kiri 2*, vaheldumisi püsti ja ümberpöördult.

Vatikani Linnriik

Kui huvipakkuv münt sellest loetelust puudub, võib tegemist olla mälestusmündiga.

Kõik selle jaotise teemad