- V souladu se statutem Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky začíná dne 1. ledna 2015 systém rotace hlasovacích práv.
- Ve skupině 1 se jako první svého hlasovacího práva vzdá guvernér španělské centrální banky.
- Ve skupině 2 se jako první svého hlasovacího práva vzdají guvernéři centrálních bank Estonska, Irska a Řecka.
- Výchozí stav rotace hlasovacích práv byl určen losem.
Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) dnes losem rozhodla, kteří guvernéři národních centrálních bank se svých hlasovacích práv vzdají jako první, až vstoupí rotační systém dne 1. ledna 2015 v platnost. Na základě losu se svých hlasovacích práv v lednu 2015 vzdá guvernér španělské centrální banky ve skupině 1 a guvernéři centrálních bank Estonska, Irska a Řecka. Dne 1. února 2015 guvernér španělské centrální banky ve skupině 1 získá své hlasovací právo zpět a svých hlasovacích práv se vzdá guvernér francouzské centrální banky. Ve skupině 2 získá své hlasovací právo zpět guvernér estonské centrální banky a svých hlasovacích práv se vzdá guvernérka kyperské centrální banky. Losování proběhlo za přítomnosti všech členů Rady guvernérů s guvernérem Litevské centrální banky jako pozorovatelem.
Stručné vysvětlení rotačního systému
S cílem zajistit, aby byla ECB nadále schopná efektivně přijímat rozhodnutí, rozhodla Rada Evropské unie v roce 2003 o zavedení systému rotace hlasovacích práv v Radě guvernérů ECB, až počet guvernérů národních centrálních bank v Radě guvernérů překročí 18. K tomu dojde, až Litva dne 1. ledna 2015 přijme euro.
V rámci rotace hlasovacích práv jsou vytvořeny dvě skupiny zemí podle velikosti jejich ekonomik. Guvernéři v každé skupině se střídají ve výkonu hlasovacích práv.
Všichni guvernéři se budou nadále účastnit zasedání a diskusí Rady guvernérů.
V případě zájmu o podrobnější vysvětlení rotačního systému viz:
- související článek v Měsíčním bulletinu ECB (en),
- často kladené otázky a
- celý rozpis na rok 2015 (en).
Na dotazy médií odpoví William Lelieveldt, tel. +49 69 1344 7316.