Seria „Europa”
Banknoty z serii „Europa” wchodziły do obiegu sukcesywnie, przez kilka lat. Pierwsze cztery nominały z tej serii – 5, 10, 20 i 50 euro – wprowadzono kolejno w latach 2013, 2014, 2015 i 2017. Banknoty 100 i 200 euro weszły do obiegu 28 maja 2019. Teraz seria „Europa” jest już kompletna.
EBC podjął decyzję o zaprzestaniu produkcji banknotu 500 euro, ale pięćsetki z pierwszej serii pozostaną prawnym środkiem płatniczym (zob. komunikat prasowy).
Europa
Druga seria banknotów euro nosi nazwę „Europa”, gdyż dwa z zastosowanych w niej zabezpieczeń przedstawiają wizerunek postaci z mitologii greckiej o tym imieniu. Wybrano tę postać, ponieważ kojarzy się ona z nazwą naszego kontynentu, a jednocześnie nadaje banknotom ludzki wymiar. Wizerunek Europy pochodzi ze starożytnej wazy znajdującej się w paryskim Luwrze.
Europa – nowa twarz euro
Po co nowe banknoty?
EBC i krajowe banki centralne z Eurosystemu odpowiadają za pewność i wiarygodność banknotów euro. Dlatego w trosce o zaufanie społeczne opracowały drugą serię banknotów, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami.
Zawsze o krok przed fałszerzami
W drugiej serii wykorzystano najnowsze osiągnięcia techniki produkcji banknotów. Nowe zabezpieczenia dają lepszą ochronę przed fałszerstwem.
Strategia badawczo-rozwojowa Eurosystemu opiera się na założeniu, że banknoty mają się same bronić przed sfałszowaniem, czyli być jak najtrudniejsze do podrobienia. Pracownicy banków, osoby pracujące z gotówką i zwykli ludzie powinni umieć rozpoznawać falsyfikaty – w ten sposób będą wspierać walkę Eurosystemu z fałszerzami.
Mocniejsze i trwalsze banknoty
Nowe banknoty euro są też bardziej wytrzymałe od banknotów z pierwszej serii. Dzięki temu będą rzadziej wymieniane, co pozwoli obniżyć koszty finansowe i ekologiczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku 5 i 10 euro, które przechodzą z rąk do rąk częściej niż inne nominały.
Równoległy obieg banknotów z obu serii
Banknoty euro z pierwszej serii będą wprowadzane do obiegu równolegle z banknotami z serii „Europa” aż do wyczerpania zapasów. Następnie zostaną stopniowo wycofane. Termin, w którym banknoty z pierwszej serii przestaną być prawnym środkiem płatniczym, zostanie ogłoszony z dużym wyprzedzeniem. Jednak te banknoty zachowają swoją wartość – będzie je można bezterminowo wymieniać w krajowych bankach centralnych z Eurosystemu.
Przygotowania do wprowadzenia nowych banknotów
Przed emisją kolejnych nominałów EBC udostępnia je z dużym wyprzedzeniem zainteresowanym podmiotom, z którymi ściśle współpracuje w ramach prowadzonego przez Eurosystem programu partnerstwa, żeby ułatwić sprawne wprowadzenie nowych banknotów.
Ostateczną odpowiedzialność za adaptację sprzętu obsługującego banknoty ponoszą jednak jego właściciele i producenci.