EUR-Lex Достъп до правото на Европейския съюз

Обратно към началната страница на EUR-Lex

Този документ е извадка от уебсайта EUR-Lex.

Документ 32020D0440

Решение (ЕС) 2020/440 на Европейската централна банка от 24 март 2020 година относно временна програма за закупуване на активи в условията на извънредна ситуация, причинена от пандемия (ЕЦБ/2020/17)

OB L 91, 25.3.2020г., стр. 1—4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Правен статус на документа В сила: Този акт е изменен. Настояща консолидирана версия: 19/02/2021

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2020/440/oj

25.3.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 91/1


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2020/440 НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 24 март 2020 година

относно временна програма за закупуване на активи в условията на извънредна ситуация, причинена от пандемия (ЕЦБ/2020/17)

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА EВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 127, параграф 2, първо тире от него,

като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, и по-специално член 12.1, втора алинея във връзка с член 3.1, първо тире, и член 18.1 от него,

като има предвид, че:

(1)

Съгласно член 18.1 от Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка (наричан по-долу „Уставът на ЕСЦБ“), с оглед на постигането на целите на Европейската система на централните банки, Европейската централна банка (ЕЦБ) и националните централни банки на държавите членки, чиято парична единица е еврото (наричани по-долу „НЦБ“), могат да участват на финансовите пазари, наред с останалите начини, като извършват окончателни покупки и продажби на търгуеми инструменти.

(2)

Програмата за закупуване на активи на публичния сектор на вторичните пазари (ПЗАПС), третата програма за закупуване на обезпечени облигации, програмата за закупуване на обезпечени с активи ценни книжа и програмата за закупуване от корпоративния сектор образуват разширената програма за закупуване на активи (ПЗА) на ЕЦБ. С ПЗА се цели да се подобри трансмисията на паричната политика, да се улесни предоставянето на кредити на икономиката на еврозоната, да се облекчат условията за заемане на средства от домакинствата и фирмите и да се подпомогне устойчивото доближаване на темпа на инфлацията към нива под, но близо до 2 % в средносрочен план в съответствие с основната цел на ЕЦБ да поддържа ценова стабилност.

(3)

Като взе предвид изключителните икономически и финансови обстоятелства, свързани с разпространението на заболяването коронавирус 2019 (COVID-19), на 18 март 2020 г. Управителният съвет реши да постави началото на нова временна програма за закупуване на активи в условията на извънредна ситуация, причинена от пандемия (наричана по-долу „извънредната програма при пандемия“), която обхваща всички допустими по ПЗА категории активи. Покупките по извънредната програма при пандемия ще се извършват отделно и в допълнение към покупките, извършвани по ПЗА, като общата стойност на допълнителния пакет е 750 млрд. евро до края на 2020 г. Извънредната програма при пандемия се създава в отговор на конкретна извънредна и остра икономическа криза, която би могла да изложи на риск постигането на целта да се поддържа ценовата стабилност и правилното функциониране на трансмисионния механизъм на паричната политика. Поради тези изключителни, бързо променящи се и несигурни обстоятелства разработването и изпълнението на извънредната програма при пандемия трябва да се характеризират с висока степен на гъвкавост в сравнение с ПЗА, като целите на паричната политика, които се преследват с нея, не са същите като целта на ПЗА.

(4)

COVID-19 беше определено от Световната здравна организация за пандемия и доведе до колективна извънредна ситуация в сферата на общественото здраве, която няма прецедент в най-новата история. COVID-19 предизвика екстремен икономически шок, който налага амбициозна, координирана и спешна реакция на всички политически фронтове, за да се подпомогнат фирмите и работниците в рисково положение. Вследствие на пандемията икономическата активност в еврозоната намалява и неизбежно ще претърпи значително свиване особено когато повече държави са изправени пред необходимостта да засилят мерките за овладяване на заболяването. Тези мерки поставят под силно напрежение паричните потоци на фирмите и работниците и излагат на риск оцеляването на фирми и работни места. Също така е ясно, че тази ситуация затруднява предаването на импулсите на паричната политика и добавя към прогнозата за инфлацията сериозни рискове от намаляваща инфлация. При тези обстоятелства извънредната програма при пандемия е пропорционална мярка за преодоляване на сериозните рискове за ценовата стабилност, трансмисионния механизъм на паричната политика и икономическата прогноза в еврозоната, които се появиха в резултат от избухването и ескалиращото разпространение на COVID-19. Управителният съвет ще прекрати нетните покупки на активи по извънредната програма при пандемия, когато прецени, че кризисната фаза на COVID-19 е приключила, но във всеки случаи не преди края на 2020 г.

(5)

Съгласно извънредната програма при пандемия разпределението по допустими юрисдикции в еврозоната на референтни стойности на покупките на допустими търгуемите дългови ценни книжа, емитирани от централни, регионални или местни правителства и признати агенции, ще следва алгоритъма за записване на капитала на ЕЦБ, както е посочено в член 29 от Устава на ЕСЦБ. Въпреки това възприемането на гъвкав подход към състава на покупките по извънредната програма при пандемия е от основно значение, за да се предотврати превръщането на настоящите дислокации в агрегираната крива на доходността на държавните дългови инструменти в еврозоната в допълнителни деформации на безрисковата крива на доходността в еврозоната, като същевременно се гарантира, че общата ориентация на програмата обхваща всички юрисдикции на еврозоната. С цел да се укрепи гъвкавостта на извънредната програма при пандемия търгуемите дългови ценни книжа на публичния сектор със срок до падежа, по-кратък от срока до падежа на търгуемите дългови ценни книжа на публичния сектор, купени по ПЗАПС, също ще бъдат купувани по извънредната програма при пандемия.

(6)

Освен това на 18 март 2020 г. Управителният съвет реши, че доколкото някои самоналожени ограничения могат да възпрепятстват действията, които Евросистемата трябва да предприеме, за да изпълни правомощията си, Управителният съвет ще обмисли преразглеждането им в необходимата степен с цел действията му да бъдат пропорционални на съществуващите рискове. С цел да се осигури ефективността на настоящото решение, консолидираните наличности съгласно член 5 от Решение (ЕС) 2020/188 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2020/9) (1) не следва да се прилагат спрямо наличностите по извънредната програма при пандемия. Евросистемата няма да толерира рискове за плавната трансмисия на паричната ѝ политика във всички юрисдикции от еврозоната.

(7)

Във връзка с допустимостта на търгуемите дългови ценни книжа, емитирани от централното правителство на Република Гърция, за целите на извънредната програма при пандемия, Управителният съвет прецени: а) необходимостта да се облекчи натискът, който произлиза от развитието на епидемията от COVID-19, която сериозно засегна гръцките финансови пазари; б) задълженията, поети от Република Гърция в рамките на засиленото наблюдение, и мониторинга върху изпълнението им, извършван от институциите на Съюза; в) обстоятелството, че средносрочните мерки по дълга за Република Гърция, предприети чрез Европейския механизъм за стабилност, зависят от непрекъсващото изпълнение на тези задължения; г) прекия достъп на ЕЦБ до информация за икономическо и финансово положение на Република Гърция в резултат от участието на ЕЦБ в рамката за засилено наблюдение; и д) обстоятелството, че Република Гърция отново има достъп до пазарите. Въз основа на тази преценка Управителният съвет реши, че търгуемите дългови ценни книжа, емитирани от централното правителство на Република Гърция, ще бъдат допустими за покупки по извънредната програма при пандемия.

(8)

Извънредната програма при пандемия е в пълно съответствие със задълженията на централните банки от Евросистемата съгласно Договорите, включително със забраната за парично финансиране, и не засяга операциите на Евросистемата в съответствие с принципа за отворена пазарна икономика при свободна конкуренция.

(9)

С оглед на гарантирането на ефективността на извънредната програма при пандемия Евросистемата пояснява, че приема същото (pari passu) третиране като частните инвеститори по отношение на търгуемите дългови ценни книжа на публичния сектор, които Евросистемата може да закупи по програмата, в съответствие с условията на тези инструменти.

(10)

Операциите по извънредната програма при пандемия следва да се извършват по децентрализиран начин в съответствие с приложимите решения на ЕЦБ, като по този начин се гарантира единството на паричната политика на Евросистемата. Покупките по извънредната програма при пандемия ще се извършват в съответствие със съществуващата уредба, създадена за ПЗА, с изключение на изрично посоченото в настоящото решение.

(11)

На 18 март 2020 г. Управителният съвет реши да разшири кръга на допустимите активи съгласно ПЗКС и да включи нефинансовите търговски ценни книжа, като по този начин направи допустими за покупка по ПЗКС всички търговски ценни книжа с достатъчно кредитно качество.

(12)

За да се реагира бързо на настоящата пандемия, настоящото решение следва да влезе в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Създаване и обхват на извънредната програма при пандемия

1.   С настоящото решение Евросистемата създава временна програма за закупуване на активи в условията на извънредна ситуация, причинена от пандемия (наричана по-долу „извънредната програма при пандемия“) като отделна програма за закупуване на активи на обща стойност 750 млрд. евро.

2.   Освен в случаите, в които настоящото решение изрично предвижда друго, съгласно извънредната програма при пандемия централните банки от Евросистемата закупуват:

а)

допустими търгуеми дългови ценни книжа по смисъла на Решение (ЕС) 2020/188 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2020/9) и в съответствие с неговите разпоредби;

б)

допустими корпоративни облигации и други търгуеми дългови инструменти по смисъла на Решение (ЕС) 2016/948 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2016/16) и в съответствие с неговите разпоредби (2);

в)

допустими обезпечени облигации по смисъла на Решение (ЕС) 2020/187 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2020/8) и в съответствие с неговите разпоредби (3);

г)

допустими обезпечени с активи ценни книжа по смисъла на Решение (ЕС) 2015/5 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2014/45) и в съответствие с неговите разпоредби (4).

Член 2

Срок до падежа на търгуемите дългови ценни книжа на публичния сектор

За да бъдат допустими за покупки по извънредната програма при пандемия, търгуемите дългови ценни книжа по смисъла на член 1, параграф 2, буква а) трябва да имат минимален остатъчен срок до падежа от 70 дни и максимален остатъчен срок до падежа от 30 години към момента на закупуването им от съответната централна банка от Евросистемата. За да се улесни нормалното извършване на покупките, търгуемите дългови инструменти с остатъчен срок до падежа от 30 години и 364 дни са допустими съгласно извънредна програма при пандемия.

Член 3

Освобождаване на търгуемите дългови ценни книжа, емитирани от Република Гърция

Въпреки изискванията, посочени в член 3, параграф 2 от Решение(ЕС) 2020/188 (ЕЦБ/2020/9), деноминираните в евро търгуеми дългови ценни книжа, емитирани от централното правителство на Република Гърция, са допустими за покупки по извънредната програма при пандемия, при условие че отговарят на критериите за покупки, посочени в член 3, параграф 4 от Решение (ЕС) 2020/188 (ЕЦБ/2020/9).

Член 4

Стойност на покупките

Покупките по извънредната програма при пандемия се извършват дотолкова, доколкото се счита за необходимо и пропорционално с цел противодействие на заплахите, предизвикани от изключителните икономически и пазарни условия, за способността на Евросистемата да изпълнява правомощията си. С цел да се осигури ефективността на настоящото извънредно решение, консолидацията на наличности съгласно член 5 от Решение (ЕС) 2020/188 (ЕЦБ/2020/9) не се прилага спрямо наличностите по извънредната програма при пандемия.

Член 5

Разпределение на портфейли

1.   Разпределението по допустими юрисдикции на кумулативните нетни покупки на търгуемите дългови ценни книжа, емитирани от допустими централни, регионални или местни правителства и признати агенции, следва на база салдо записаните от съответните НЦБ дялове от капитала на ЕЦБ, както е посочено в член 29 от Устава на ЕСЦБ.

2.   Покупките съгласно извънредната програма при пандемия се извършват по гъвкав начин, за да се даде възможност за колебания на разпределението на потоците от покупки във времето, сред категориите активи и сред юрисдикциите.

3.   Управителният съвет делегира на Изпълнителния съвет правомощието да определя подходящия темп и състав на месечните покупки по извънредната програма при пандемия в рамките на общия размер от 750 млрд. евро. По-специално разпределението на покупките съгласно извънредната програма при пандемия може да бъде адаптирано, за да се даде възможност за колебания на разпределението на потоците от покупки във времето, сред категориите активи и сред юрисдикциите.

Член 6

Прозрачност

1.   Евросистемата публикува всяка седмица общата счетоводна стойност на ценните книжа, държани по извънредната програма при пандемия, в коментара на консолидирания си седмичен финансов отчет.

2.   Евросистемата публикува всеки месец месечните нетни покупки и кумулативните нетни покупки.

3.   Счетоводната стойност на ценните книжа, държани по извънредната програма при пандемия, се публикува всяка седмица на уебсайта на ЕЦБ в раздел „Операции на открития пазар“.

Член 7

Предоставяне в заем на ценни книжа

Евросистемата предоставя ценни книжа, закупени по извънредната програма при пандемия, в заем, включително за репо сделки, с оглед на гарантиране на ефективността на извънредната програма при пандемия.

Член 8

Заключителна разпоредба

Настоящото решение влиза в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено във Франкфурт на Майн на 24 март 2020 година.

Председател на ЕЦБ

Christine LAGARDE


(1)  Решение (ЕС) 2020/188 на Европейската централна банка от 3 февруари 2020 година относно програма за закупуване на активи на публичния сектор на вторичните пазари (ЕЦБ/2020/9) (OВ L 39, 12.2.2020 г., стр. 12).

(2)  Решение (ЕС) 2016/948 на Европейската централна банка от 1 юни 2016 г. относно изпълнението на програмата за закупуване от корпоративния сектор (ЕЦБ/2016/16) (OВ L 157, 15.6.2016 г., стр. 28).

(3)  Решение (ЕС) 2020/187 на Европейската централна банка от 3 февруари 2020 г. относно изпълнението на третата програма за закупуване на обезпечени облигации (ЕЦБ/2020/8) (OВ L 39, 12.2.2020 г., стр. 6).

(4)  Решение (ЕС) 2015/5 на Европейската централна банка от 19 ноември 2014 г. относно изпълнението на програмата за закупуване на обезпечени с активи ценни книжа (ЕЦБ/2014/45) (ОВ L 1, 6.1.2015 г., стр. 4).


Нагоре